Jest to zespół urządzeń których celem jest przetworzenie energii promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Promienie słoneczne padając na powierzchnię paneli fotowoltaicznych powodują pojawienie się napięcia elektrycznego i w jego następstwie przepływ prądu stałego. Falownik przetwarza prąd stały na prąd zmienny z którego możemy już korzystać w domu, firmie czy gospodarstwie. Energia elektryczna wytworzona w instalacji fotowoltaicznej może zostać zużyta „od razu” na potrzeby własne, ale również – po zamontowaniu dwukierunkowego licznika energii elektrycznej może zostać zmagazynowana w sieci elektrycznej.
Z czego składa się instalacja fotowoltaiczna?
Podstawowe składniki instalacji fotowoltaicznej to oczywiście panele fotowoltaiczne oraz falownik. Jednak aby instalacja mogła zostać wykonana i funkcjonować wymaga szeregu dodatkowych komponentów. Aby panele fotowoltaiczne mogły zostać zamontowane i ustawione pod odpowiednim kątem potrzebna jest konstrukcja montażowa. Montaż można wykonać na dachu budynku (o praktycznie dowolnym pokryciu) ale również na zadaszeniach, wiatach czy nawet zupełnie na gruncie. Dla każdego z wymienionych rozwiązań może zostać zastosowana inna konstrukcja montażowa, jednak elementem wspólnym jest materiał z którego będzie ona wykonana: aluminium – elementy montażowe oraz stal nierdzewna - elementy złączne (śruby, wkręty itp.) Zamontowane panele fotowoltaiczne łączymy z falownikiem za pomocą kabli fotowoltaicznych. Falownik przyłączamy do sieci z użyciem kabli elektrycznych. Dodatkowo stosowany jest szereg urządzeń elektrycznych takich jak wyłączniki czy zabezpieczenia. Bardzo ważnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest dwukierunkowy licznik energii – którego koszt montażu ponosi operator sieci elektroenergetycznej (np. Tauron).
Jakie są rodzaje instalacji fotowoltaicznych?
Wyróżnia się trzy rodzaje instalacji fotowoltaicznych. – ON GRID – Standardowa instalacja fotowoltaiczna połączona z siecią elektroenergetyczną. W tym układzie istnieje możliwość wykorzystywania energii na potrzeby własne oraz magazynowania jej w sieci elektroenergetycznej. Instalacja ON GRID produkuje prąd tylko wtedy gdy ma połączenie z siecią elektroenergetyczną – OFF GRID – Instalacja fotowoltaiczna nie połączona z siecią elektroenergetyczną. Energia elektryczna pozyskana z promieniowania słonecznego jest magazynowana – np. wykorzystywana do ładowania akumulatorów. Praca instalacji offgrid jest niezależna od sieci elektroenergetycznej. – HYBRYDA – Instalacja połączona z siecią elektroenergetyczną , ale również pracująca po zaniku zasilania sieciowego w celu gromadzenia energii.
Czy instalacja Fotowoltaiczna się opłaca?
TAK! Oczywistym jest, że każda forma obniżania emisji dwutlenku węgla się opłaca i ma uzasadnienie ekologiczne. Jednak w tym miejscu chcielibyśmy pokazać, że instalacja fotowoltaiczna to dobra inwestycja – więc opłaca się przede wszystkim w sensie ekonomicznym. Wykonywane przez nas instalacje uzyskują pełną spłacalność na poziomie 4-7lat. Przedstawia to poniższy przykład. Pan Jan płaci rachunki za energię elektryczną na poziomie 300zł miesięcznie i w skali roku zużywa 5200kWh. Na jego skośnym dachu pokrytym blacho dachówką, o wystawie południowej montujemy instalację fotowoltaiczną o mocy 6,2kWp złożoną z 20 paneli 310kWp ALLBLACK. Całkowity koszt instalacji to 27 tysięcy złotych brutto. Po zamontowaniu i podłączeniu do sieci Pan Jan pozyska dofinansowanie w wysokości 5tysięcy złotych. Koszt instalacji pomniejszony o kwotę dofinansowania Pan Jan może odliczyć od podatku dochodowego w ramach ulgi termo modernizacyjnej co dodatkowo pozwoli zaoszczędzić około 3800złotych. Wynika z tego, że koszt instalacji który poniósł Pan Jan to 18,2 tys złotych. Biorąc pod uwagę, że od momentu uruchomienia instalacji Pan Jan nie będzie płacił za prąd – czyli oszczędzi 3600zł rocznie – instalacja zwróci się mu w pięć lat. Należy tu zauważyć, że jeżeli nastąpi podwyżka cen energii elektrycznej to wyliczona spłacalność będzie jeszcze szybsza.
Więc od czego zacząc?
Przede wszystkim zapraszamy do kontaktu z nami. Doradztwo i wycena są DARMOWE - zatem śmiało można dzwonić i pytać. Po akceptacji ceny załatwiamy wszystko kompleksowo – od formalności u operatora po dofinansowania. Zadzwoń